Pascal Mercier - Lizbon'a Gece Treni

Pascal Mercier  / Lizbon'a Gece Treni Pascal Mercier  / Lizbon'a Gece Treni Yazarı tarafından ilk kez Almanca olarak 2004 yılında yayınlanan roman, Türkçe'ye İlknur Özdemir tarafından çevrilmiş ve 2012'de Kırmızı Kedi Yayınları tarafından yayınlanmış, 2020'de Sia Yayınları tarafından yarı bir basımı yapılmıştır.
Roman Bern’de başlıyor. Antik diller uzmanı, öğretmen Gregorius’un intihardan kurtardığı Portekizli bir kadını ararken bir Portekizce kitaba rastlaması, kitabın ilk satırlarında yazılanlardan etkilenerek yazarının peşine düşmesi üzerine kurgulanmış. Gregorius’un tüm hayatının yönünü değiştiren bir kararla aniden Lizbon’a gitmesi, kitabın yazarının yakınlarına ulaşması, gittikçe onu tanırken kendini de tanıma yolculuğu diye, kısaca özetlenecek kitap, uzun uzun değerlendirmelere kapılar aralıyor. Pascal Mercier, felsefe, edebiyat, dil eğitimleri almış akademisyen bir yazar. Derdi, insan. Binlerce yılın çözülemeyen bilmecesi insan. Onun ruhunun derinleri, görünen yanı ile görünmeyen ama kişiliğinin asıl sahibi olan iç beninin gizleri. Yazar; varlığı, gerçeği, zamanı, geçmişi, şimdiyi, inancı, Tanrı’yı, aşkı, evliliği, dostluğu irdeliyor, pek çok konuyla, sorularıyla birlikte, yarattığı Amadeus de Almedia Prado karekteriyle özdeşleştirerek onu. Roman Bille Agust tarafından 2013 yılında Almanya, İsviçre ve Portekiz ortak yapımı olarak filme uyarlanmıştır. (Emel Kadör tarafından derlenmiştir.)

Pascal Mercier Biyografisi:
Gerçek adı Peter Bieri'dir. Fransız filozof Blaise Pascal'ın adını ve yazar Louis Sebastien Mercier’in soyadını birleştirerek kendine Pascal Mercier adını takmış ve yapıtlarında bu adı kullanmaktadır. 1944 yılında Bern yakınlarında dünyaya geldi. Babası besteciydi. Lise eğitimi sonrası Bern üniversitesinde klasik filoloji eğitimine başladı; ancak bir gönül ilişkisi nedeniyle bu eğitimi yarıda bırakıp Londra’ya yerleşti. Daha sonraki yıllarda Almanya Heidelberg’de felsefe, İngiliz ve Hint dili edebiyatı eğitimi aldı. Dieter Heinrich, Gerard Knauss, Ernat Tugendgat’ın öğrencisi oldu. 1971 yılında İngiliz felsefeciler John ve Ellis Mctaggart’ın himayesi ve desteğiyle “Zamanın Felsefesi” adlı tez çalışması doktora eğitiminin yolunu açtı. Almanya Bielefeld, Heidelberg Ruprecht-Karls ve Philips Marburg ve Berlin Hür üniversitelerinde felsefe profesörü olarak dersler verdi. Bieri; ağırlıklı olarak bilişsel düşünce ve beyin araştırmaları yapan Alman Araştırma Birliği (derneği) kurucularındandır. 1995 yılında “Pascal Mercier” takma adıyla romanları yayımlanmaya başladı . Aslında bu ismi 2.romanının yayımlanmasından 3 yıl sonra kullanmaya başlamıştır. 2004’te yayımlanan Lizbon’a gece treni “Nachtzug nach Lissabon” bestseller (çok satanlar) listesinde baş sıradaydı. 2007 yılında akademik dünya ve üniversite öğretim görevliliği hayatından türlü kızgınlık ve çatışmalar nedeniyle kendini geri çekmiş, emekli olmuştur. Bu konuda, üçüncü taraf fonların egemen olduğu işletmeyi ve bilim yönetimini “faaliyet diktatörlüğü” olarak eleştirmiştir. 2010 yılında Luzern Üniversitesi’nden Fahri doktora ünvanı almıştır. Felsefeci olarak çalışma konularında odak noktası, analitik felsefe, felsefi psikoloji, bilgi teorisi ve ahlak felsefesi olmuştur. “Bilinci gizem yapan nedir?” incelemesinde Bieri, nörobilimin bilinç olgusunu açıkladığı fikrine karşı savunuyor. “Bilincin nöronal korelasyonları hakkında giderek daha fazla şey öğrenmemize rağmen, bu süreçlere neden bilincin eşlik ettiğini bilmiyoruz” diyor. Bieri’nin bu argümanı Thomas Nagel, Joseph Levine ve David Chalmers’ınkine bu bağlamda benzemektedir. (Kaynak: Wikipedia- Almanca aslından Türkçe’ye çeviri.)

Yapıtları
Romanları Perlmann’ın Sessizliği (1995), Sahnede Ölüm (1998), Lizbon’a Gece Treni (2004), Lea (2007), Sözlerin Ağırlığı (2020),
Denemeleri Özgürlük Saati (2013)

Yazar ve kitapla ilgili yazılar:

* Hayat Yaşadığımız Şey midir?"
       İnci Aral, Cumhuriyet Gazetesi, 28.08.2012

* Diktatörlük bir gerçekse...
       A. Ömer Türkeş, Radikal Gazetesi, 15.06.2012

* Lizbon’a Gece mi Treni?
       Soner Sezer, Sukut Suikasti, 09.02.2013

* Lizbon'a Gece Treni
       Dipnot Kitap Sitesi'ndeki toplu yazılar, 13.03.2013

* Lizbon'a Gece Treni
       F.Cihan Göktan, Kitap-eki, 01.10.2016.

* Varoluş Karmaşasına Yolculuk
       Doğuş Sarpkaya, Birgün Kitap Dergisi, 10.09.2012

* "Lizbon'a Gece Treni"
       İzmir Okuma Grubu Üyelerinin Değerlendirmesi, 19.03.2022

Bağlantılar:
* "Yazarın Almanca Vikipedi'deki sayfası"
* "Lizbon'a Gece Treni Filminin IMDB Sayfası