Tüm dünyada Türkçe dahil 22 dile sevrilen ve pek çok ödül alan bu kitapta İhtiyoloji, Rhoda, İyi Erkekler Alayı, Sukkwan Adası, Ketchikan, Yükseklerdeki Mavilik, adlarını taşıyan altı öykü yer almaktadır. Bu öykülerin her birinde otobiyografik özellikte olaylar yer almaktadır. Asıl olarak babasının kendisini öldürmesine benzer bir olayı kitabın dördüncü öyküsü olan ancak başlıbaşına bir "novela" sayılabilecek olan "Sukkwan Adası"nda anlatır. Yazar ilk kitabı olan "Bir İntihar Efsanesi"ni yazdıktan sonra 12 yıl boyunca yayınlanması için hiçbir yayıncıya göndermemiştir.
David Vann, ünlendiği Bir İntihar Efsanesi’nin sonuna eklediği teşekkür yazısında şöyle diyor:
"Son olarak, aileme teşekkür ederim, çünkü babamın intiharı konusu son derece rahatsız edici bir konuydu ve bu öyküler özel hayatımızı ilgilendiriyor. Öyküler kurgu olmakla birlikte, gerçek olan birçok şeye de dayanıyor. Üvey annem, Nettie Rose, yıllar boyunca bir sürü şeyi benimle konuşarak, benden desteğini hiç esirgemedi. Hayatında başka ölümler de yaşamış olan bu kadın cesaretiyle beni etkilemiştir." (S:238)

* "Bir İntihar Efsanesi"
       (Can Yayınları'nın sitesinde yer alan kitabın ilk 20 sayfasının bağlantısı)

 Biyografisi:
David Vann David Vann, Aleutian Adaları'ndan Adak’ta doğdu ve çocukluğunu Ketchikan, Alaska'da geçirdi. Denizle ve denizcilikle uğraştı, kaptanlık yaptı ve tekne üreticisi oldu. Babasının intihar etmesini, yaşama tutunmak için bir çıkış noktası olarak gördü ve Bir İntihar Efsanesi adlı ilk kitabında bu konuyu işledi. Basılan ilk kitabı A Mile Down: The True Story of a Disastrous Career at Sea (Bir Mil Ötede: Denizde Talihsiz Bir Mesleğin Öyküsü), çoksatarlar arasına girdi. Yazımının üzerinden 12 yıl geçtikten sonra yayımlanan Bir İntihar Efsanesi, büyük ilgi uyandırarak Fransa’da Médicis Ödülü dahil on bir ödül kazandı. Caribou Adası (2011) ile başarılarını sürdürdü. Onu izleyen Last Day On Earth: A Portrait of the NIU School Shooter (Dünyadaki Son Gün: NIU Katilinin Portresi), AWP Nonfiction Ödülü’ne değer görüldü. Bir başka romanı olan "Dirt", 2012’de yayımlandı. Eylül 2013'te yayımlanan romanı Goat Dağı, Chautauqua Ödülüne aday oldu 2013'teki Kaliforniya Kurgu Kitap Ödülü için yarışan dört finalistten biriydi ve sonrasında 11 dilde yayınlandı. Mart 2015'te yayımlanan romanı Akvaryum dilimize de çevrildi. Atlantik Monthly, Esquire, Outside, Men’s Health, Men’s Journal, The Sunday Times, The Observer, The Guardian, The Sunday Telegraph, The Financial Times, The New Statesman, Elle UK, Esquire UK, Esquire Russia, National Geographic Adventure, Writer’s Digest, McSweeney’s gibi çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayınlanmaktadır. Şu anda İngiltere'deki Warwick Üniversitesi'nde profesördür. Ayrıca Fransa Franche-Comté Üniversitesi'nde ve San Francisco Üniversitesi’nde ders vermektedir.

Yapıtları:
Bir Mil Ötede: Denizde Talihsiz Bir Mesleğin Öyküsü(2005), Bir İntihar Efsanesi (Öyküler, 2008), Caribou Adası (2011), Dünyadaki Son Gün: NIU Katilinin Portresi (2011), Kirli (2012), Goat Dağı (2013), Crocodile: Memoirs from a Mexican Drug-Running Port (sadece İspanyolca'da yayınlanmıştır, 2014) Akvaryum (2015) March - Bright Air Black (2017).

Yazar ve kitapla ilgili yazılar:

* "Kitaplarımı verip babamı almak isterdim"        Ümran Avcı'nin Yazarla yaptığı söyleşi; Habertürk Gazetesi, 10.12.2012;

* "David Vann: Şiddet üzerine bir deneme"        Zeki Z. Kırmızı, 2017,

* "Bir İntihar Efsanesi"        Metin Celal, Kişisel Bloğu, 12.12.2006,

Bağlantılar: "Adına Kurulmuş Site"     İngilizce, Kendisine ve yapıtlarına erişilebiliyor.