Isabel Allende - Eva Luna

Benim adım Eva, anneme "yaşam" anlamına geldiğini söylemişler. Benim için de öyle. Gölgeli bir evin arka odasında doğdum ve Latince'deki eski mobilyaların, kitapların ve insan mumyalarının arasında büyüdüm, ama bu türlerin hiçbiri beni melankolik yapmadı, çünkü dünyaya ormanımın nefesi ile geldim. Hafıza. "Bu, bizi doğal bir yaratıcı öyküleyicinin sağduyulu sesi Eva Luna ile taşıyan ses, bize kendi hayatının pikaresk hikayesini anlatan bir kadın (doğmuş yoksul, erken yetim, sonunda bir pozisyona yükselecek Eşsiz nüfuzun) ve halkın - toplumun her seviyesinden - yol boyunca karşıladığı. Bir hizmetçi olarak çalıştıkları zengin ve eksantriktir; onunla arkadaş olan ve onu içine alan Lübnanlı göçmen; romu rom tarafından eklenmiş olan ve tüm Katolik azizlere, Afrika kökenli bazılarına ve kendi icadı birkaçına inanan talihsiz vaftiz annesi; Küçük bir suçluya dönüşen ve daha sonra gerilla mücadelesinde lider olan bir sokak kestanesi; yetişkin dünyasının yollarında, büyük bir hassasiyet ve içgörü ile ona talimat veren, ünlü bir transseksüel eğlendirici; ve savaş sonrası Avrupa'dan uçağı, Eva'nın kaderi için hayati öneme sahip genç bir mülteci. Eva'nın hikayesini anlattığı gibi, Isabel Allende karmaşık ve karmaşık bir Güney Amerika ülkesini, (zengin, fakir, basit ve sofistike), karakterler ve olaylarla dolu bir romanda, tiyatro, komedi ve tarih ile dolu bir roman ortaya koyar.

* "Eva Luna"
       Can Yayınları'nın sitesinde yer alan kitabın ilk 29 sayfasının pdf örneğinin bağlantısı

Isabel Allende Biyografisi:
Isabel Allende Llona Şili büyükelçisi Tomás Allende'nin kızı olarak 2 Ağustos 1942 tarihinde Lima, Peru'da doğdu. Şili'nin 1970'le 1973 yılları arasında cumhurbaşkanı olmuş Salvador Allende'nin de yeğenidir. 1945'te annesiyle babası ayrıldı ve annesi Şili'ye üç çocuğuyla yeniden yerleşti. 1953'e kadar orada yaşadıktan sonra ortaokul eğitimini tamamlamak için tekrar 1958'de Şili'ye döndüler. Şili'de ilk eşi Miguel Frías'la 1962 yılında evlendi. 11 Eylül 1973'te amcası Şili'nin ilk sosyalist Başkanı Salvador Allende, General Augusto Pinochet önderliğindeki ordu tarafından devrilince ve öldürülünce, Allende ailesiyle birlikte önce Karakas Venezuela'ya daha sonra San Francisco ABD'ye sürgüne gitti.

Yapıtları:
Romanları: Ruhlar Evi (The House of the Spirits / La casa de los espíritus, 1982) La gorda de porcelana (1984) Aşktan ve Gölgeden (Of Love and Shadows / De amor y de sombra, 1984) Eva Luna (Eva Luna, 1987) Sonsuz Düzen (The Infinite Plan / El plan infinito, 1991) Paula (Paula, 1995) Aphrodite (Afrodit / Afrodita, 1998) Kaderin Kızı (Daughter of Fortune / Hija de la fortuna, 1999) Sararmış Bir Fotoğraf (Portrait in Sepia / Retrato en sepia, 2000) Canavarlar Kenti (City of the Beasts / La ciudad de las bestias, 2002) Yüreğimdeki Ülkem (My Invented Country / Mi país inventado, 2003) Altın Ejder Krallığı (Kingdom of the Golden Dragon / El Reino del Dragón de Oro, 2003) Zorro: Efsanenin Başlangıcı (Zorro / El Zorro: Comienza la Leyenda, 2005) Pigmeler Ormanı (Forest of the Pygmies / El bosque de los pigmeos, 2004) Canım Sevgilim Ines (Inés of My Soul / Inés del alma mía (2006) The Sum of Our Days / La Suma de los Días (2007) Denizin altındaki ada (Island Beneath the Sea / Maya’s Notebook / Una Tribu de Novela (2007) Tributo al Libertador Pinochet (2007) Ripper Japon Aşık (The Japanese Lover, 2012)

Öyküleri ve diğer yazıları: Eva Luna Anlatıyor (The Stories of Eva Luna / Cuentos de Eva Luna, 1989)

Yazar ve kitapla ilgili yazılar:

* "Isabel Allende: "Büyülü gerçekliğin” Latin kraliçesi…"        Hasan Saraç, Edebiyat haber,

* "Eva Luna"        Can Yayınlarında kitapla ilgili sayfa ve bilgiler

*"Ülkesi Yüreğinde"        Nuray Soysal,
       K dergisi, Sayı: 63, sayfa: 22-25; 14.12.2007
(Okumak için fotoğrafların üzerine tıklayınız>

Bağlantılar: "Resmi Sayfası"
    Yazarla ilgili tüm bilgilerin bulunduğu İngilizce sayfa