Gabriel Garcia Marquez / Kırmızı Pazartesi Kırmızı Pazartesi:
Kolombiya'nın bir şehrinde işlenen (gerçek bir) cinayet anlatılır. Roman'ın ilk cümlesi ile yazar kimin ne zaman öldürüleceğini açıklar. Ana karakter Santiago Nasar, suçsuz olmasına rağmen bir cinayetine kurban gitmiştir. Márquez romanını, cinayetin yaşandığı dönemde küçük bir çocuk olan ve daha sonraları cinayeti inceleyip insanlarla röportaj yapan birinin ağzıyla anlatmaktadır. Santiago Nasar'ın suçsuz olduğunu ama cinayetin işleneceğini, hatta kimin tarafından işleneceğini herkes bilmekte, ancak kimse bunu engellememektedir. Başka çaresi kalmayan Angela Vicario, namus cinayetine kurban olarak Santiago’yu seçmiştir. Angela'nın ikiz erkek kardeşleri 'Pedro Vicario' ve 'Pablo Vicario' tarafından öldürülen Santiago, son ana kadar her şeyden habersizdir. Mani olmaya çalışanların bazıları ise, cinayetin gerçekleştirileceğine inanmamaktadırlar. Santiago Nasar’ın ağır bıçak darbeleri ile meydanda, herkesin önünde öldürülmesi üzerine; olaya tanık olan insanların ifadeleri alınmış, ikiz kardeşler tutuklanmıştır.Sorgulama/mülakat tekniği ile yazılmış bu kısa romanda sadece okuyucu değil, tüm kasaba ahalisi de kimin ne zaman öldürüleceğini önceden bilmektedir. Marquez, çocukluğunu geçirdiği kasabada gerçekleşmiş bir namus cinayetini konu alıyor.
Romandan yola çıkarak Tonino Guerra tarafından yazılan senaryonun, 1987 yılında Francesko Rosi tarafından yönetilen bir film yapılmıştır.

Can Yayınları'nın sitesinde yer alan kitabın ilk 20 sayfasının pdf örneğinin bağlantısı:
       * "Kırmızı Pazartesi"

Gabriel Garcia Marquez / Benim Hüzünlü Orospularım Benim Hüzünlü Orospularım:
Hayatı boyunca evlenmemiş birisidir romanın kahramanı gazeteci. Zengin olan anne-babasının ona bıraktığı değerli eşyaları satarak yaşamaktadır, yaşlanmıştır ve artık yazılarında yalnız aşkı konu almaktadır. O yaşına kadar cinsel gereksinimlerini "fahişe"lerle birlikte olarak çözümleyen yazar, 90. yaş gününde kendisine bir hediye vermek ister. Her zaman evine gittiği Rosa Cabarcas’ı arayarak, el değmemiş, bakire bir kız sipariş eder. Rosa Cabarcas, bu 90’ıncı yaş gününe özel olarak kendisine henüz reşit bile olmamış bir Delgadino'yu gönderir. Yaşlı gazeteci 14 yaşındaki Delgadina'ya olan aşık olur. Aslında kıza Delgadina adını da eski bir İspanyol romanından esinlenerek kendisi koymuştur. Romanın bundan sonrasında geçmiş anılarına dönüşler ve kendisiyle içsel çekişmeleri vardır. Kızın güzelliği ve saflığı karşısında sadece onu seyretmek zorunda kalan ve yaşının ağırlığını hisseden hüzünlü bir adamdır gazeteci.

Can Yayınları'nın sitesinde yer alan kitabın ilk 20 sayfasının pdf örneğinin bağlantısı:
      * "Benim Hüzünlü Orospularım"

Gabriel Garcia Marquez Biyografisi:
Gabriel José de la Conciliación García Márquez 6 Mart 1927'de Kolombiya'nın Aracataca (Magdalena) kasabasında doğmuştur. Latin Amerika'da Gabo olarak bilinen yazar, romancı, hikayeci ve oyun yazarıdır. 20. yüzyılın en önemli yazarlarından birisi olarak nitelendirilir.1972'de Neustadt International Prize for Literature ve 1982'de Nobel Edebiyat Ödülünü[1] kazanmıştır. Kendi imkanlarıyla okumaya çalıştığı Hukuk Fakültesindeki eğitimini yazar olmayı yeğlediği için yarıda bıraktı. Genç yaşından itibaren, hiç çekinmeden dış politika ve Kolombiya'yı eleştirmiştir. 1958 senesinde Mercedes Barcha ile evlendi ve Rodrigo García ve Gonzalo isimli iki çocuğu oldu. García Márquez yazar olarak başladı ve beğeni toplamış kurgusal olmayan çalışmalar ve kısa hikayeler yazdı. En iyi bilinen romanları Yüzyıllık Yalnızlık (1967), Başkan Babamızın Sonbaharı (1975), Kırmızı Pazartesi (1981) ve Kolera Günlerinde Aşk (1985) olmuştur. En önemlisi sıradan ve gerçekçi durumların aksine sihirli öğeleri ve olayları kullanan Büyülü Gerçekçilik olarak adlandırılmış bir edebiyat tarzı yaygınlaşırken, eserleri önemli eleştirel beğenileri ve geniş bir ticari başarı elde etti. Bazı eserlerinde Macondo (doğduğu şehir olan Aracataca'dan esinlenerek) ismi verilen kurgusal bir köyü anlatır ve çoğunda yalnızlık teması işlendiği gözlemlenir. 17 Nisan 2014 günü Meksika'daki evinde 87 yaşında hayatını kaybetti. Ölümünden sonra, Kolombiya Cumhurbaşkanı ,Juan Manuel Santos, onu "bugüne kadar yaşamış en büyük Kolombiyalı" olarak lanse etmiştir. Yazarın kişisel arşivi ölümünün ardından ailesi tarafından Amerika'nın Austin kentinde bulunan Teksas Üniversitesi'ne satıldı. Arşivde Marquez'in kitaplarından onunun el yazısı ile orijinal kopyaları ve Graham Greene, Gunter Grass ve Carlos Fuentes gibi yazarlarla yaptığı yazışmalara ait mektuplar da bulunmaktadır. Teksas Üniversitesinden yapılan açıklamada arşiv için 2,2 milyon dolar ödendiği belirtilmiştir.Marquez’in külleri, 2015 yılının Aralık ayında Meksika'dan Karayipler’deki Cartegena kentine getirildi. 2015 yılında The Washington Post'un bulduğu arşivlere göre; FBI'ın 24 yıl boyunca (1961'den 1985'e kadar) Marquez'i takip ettiği ortaya çıktı. Takibin sebebinin Marquez'in Küba'lı haber ajansı Prens Latina'nın kuruluşuna yardımcı olması, olduğu söyleniyor. Marquez'in 1982'de Nobel Edebiyat Ödülü almasına rağmen, 3 yıl daha takip edildiği bildirildi.

Türkçeye çevrilmiş eserleri:
Roman, novella ve öykü:
Yaprak Fırtınası, 1955 (La hojarasca); Albaya Mektup Yazan Kimse Yok ,1961 (El coronel no tiene quien le escriba); Hanım Ana'nın Cenaze Töreni ,1962 (Los funerales de la Mamá Grande); Şer Saati ,1962 (La mala hora); Yüzyıllık Yalnızlık ,1967 (Cien años de soledad); Sevgiden Öte Sürekli Ölüm ,1970 (Muerte constante mas alla del amor); Mavi Köpeğin Gözleri ,1973 (Ojos de perro azul); Başkan Babamızın Sonbaharı ,1975 (El Otoño del patriarca); İyi Kalpli Erendira ile İnsafsız Büyükannesinin İnanılmaz ve Acıklı Öyküsü ,1978 (La increíble y triste historia de la cándida Eréndira y de su abuela desalmada); Kırmızı Pazartesi ,1981 (Cronica De Una Muerte Anunciada); Kolera Günlerinde Aşk ,1985 (El amor en los tiempos del cólera); Labirentindeki General ,1989 (El general en su laberinto); On İki Gezici Öykü, 1992 (Doce cuentos peregrinos); Aşk ve Öbür Cinler, 1994 (Del amor y otros demonios); Benim Hüzünlü Orospularım, 2004 (Memoria de mis putas tristes);
Edebiyat dışı: Bir Kayıp Denizci ,1970 (Relato de un náufrago); Latin Amerika'nın Yalnızlığı(1982); Marquez'le Konuşmalar Plinio Apuleyo Mendoza ile birlikte,1982 (El olor de la guayaba. Conversaciones con Plinio Apuleyo Mendoza); Şili'de Gizlice (Miguel Littin'in Serüveni) ,1986 (La aventura de Miguel Littín clandestino en Chile); Bir Kaçırılma Öyküsü ,1996 (Noticia de un secuestro); Anlatmak İçin Yaşamak ,2002 (Vivir para Contarla);
Diğer eserleri: Un día después del sábado, 1955; Monólogo de Isabel viendo llover en Macondo, 1968; Cuando era feliz e indocumentado, 1973; Chile, el golpe y los gringos, 1974; Ojos de perro azul, 1974; El otoño del patriarca, 1975; Todos los cuentos (1947-1972), 1976; Textos costeños, 1981; Viva Sandino, 1982; El olor de la guayaba, 1982; El secuestro, 1982; El asalto: el operativo con el que el FSLN se lanzó al mundo, 1983; Erendira, 1983; Kızıl Oidipus, senaryo 1996; Erendira, senaryo; Ayrıca yazarın Aralık 1982 de Stokholm'de yaptığı Latin Amerika'nın Yalnızlığı başlıklı Nobel edebiyat ödülü töreni konuşması da dahil olmak üzere bazı yazılar Turhan Ilgaz tarafından çevirisi yapılan "Marquez'le Konuşmalar" (Metis Yayınları, Aralık 1983) içinde yer almıştır.

Yazar ve kitapla ilgili yazılar:

* "Benim Hüzünlü Orospularım"        Dipnot Kitap Kulübü'nün kitapla ilgili sayfası.

* "Gabriel Garcia Marquez: 'Büyülü gerçekliğin' gerçek büyücüsü"
       Hasan Saraç, Edebiyathaber, 2009

*"Cinlerin Yazarı"        Cansu Yılmazçelik, K dergisi, Sayı: 12, sayfa: 16-21; 22.12.2006
(Okumak için fotoğrafların üzerine tıklayınız>

Bağlantılar:
"The University of Texas at Austin, Harry Ransom Center'de Yazarla ilgili düzenlenmiş dijital arşiv sayfası" (    İngilizce olarak pek çok kaynak bulunmaktadır. )

Film:
Yazarla ilgili İngilizce bir belgeseli buradan izleyebilirsiniz.