İlk kez 2016 yılında Sel Yayıncılık tarafından basılan romanda sıradan olmayan bir ailenin üç farklı kuşağı anlatılır. Bu üç kuşağın kadınları sırasıyla Sabiha, Sezin ve Füsun'dur. İlk kuşağın kadını Sabiha uzun zaman önce kocasını başka bir kadına kaptırmış, ardından oğlunu kaybetmiş korkularından saklanmayı uykuyla keşfetmiş, terzilik yapan bir kadındır. Onun kızı Sezin ise yine iki annesidir, kızlarından birisini ve eşini bir kazada kaybetmiş, evlere ve bazı özel yerlere yemek yaparak yaşamını temin etmektedir. Üçüncü kuşağın kadını ise annesi ve anneannesinin kaderini paylaşmamak için her şeyi denemeye hazır, yolunu kaybetmiş dayanacak sağlam bir kaya arayan aslında sanatçı olmak istese de hukuk fakültesini bitirmiş Füsun'dur.
Bu ana karakterlerin yanında elli yaşında aşkı bulan bunun için her şeyi yapmaya hazır bir başka kadın Efsun, Sabiha'nın kardeşi Saliha, Sabiha'nın kocası Mürsel'in ablaları Sakine, Zekiye ve Remziye, sonradan evlendiği eşi Şennur ve bir çok başka kadın vardır. Erkekler yoktur romanda. Yaşamı bu kadınlar çevirmekte, ne ki bunu yaparken deliliğin sınırlarında dolaşmaktadırlar. Üç ayrı kadının ardarda anlatımlarıyla episodik bölümler hâlinde süren romanda Füsun, birden ortadan kaybolan Efsun'u, aynı zamanda farklı duygular taşıdığı Efsun'un sevgilisi Meriç'le ararken ailenin kimi bilinmeyen, bilinse de söylenmeyen gerçeklerini öğrenir.

Zeynep Kaçar Biyografisi:
Zeynep Kaçar 1972 yılında Lüleburgaz'da doğdu. 1995'te MSM oyunculuk bölümü, 1999'da İstanbul Üniversitesi - Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nden mezun oldu. 2000’de Tiyatro Boyalı Kuş’un kurucularından oldu. Ferhat ile Şirin, aşk ihanet yalnızlık vesaire, Dış Ses, Böyle Bir Aşk Masalı ve Bavullar’ı yazdı, oyunlarda rol aldı. 2003/2004 yıllarında Yapı Kredi Yayınlarında metin yazarı ve tiyatro danışmanı olarak çalıştı. 2005/2006 yıllarında Manchester Rocian Theatre’da Pinnochio adlı oyunlarda rol aldı. Papers adlı oyunun dramaturgluğunu yaptı. 2005 yılında Darpana Academy’nin davetiyle Hindistan’da hareket tiyatrosu üzerine çalıştı. Bu Bir Oyun Değil, Mekruh Kadınlar Mezarlığı, Dış Ses, Krem Karamel, aşk ihanet yalnızlık vesaire ve Bavullar adlı oyunları 2007, Sahici İnsanlar/Plastik Ölümler ve Böyle Bir Aşk Masalı 2008, Medine, Köprüden Önce Son Çıkış ve Bu Anlamlı Günde 2011, Varolmayan Ayşe'nin Muhteşem Maceraları ve id ego ve süper kahraman 2015 yılında Mitos-Boyut tarafından yayımlandı. Magdalena Project-Galler ve Peter Brook’un düzenlediği atölye çalışmalarına katıldı. 2000/2007 yılları arasında tanıtım ve eleştiri yazıları Radikal kitap eki, Varlık dergisi ve çeşitli web sitelerinde yayımlandı. 2008’de Bab-ı Tiyatro’yu kurdu. O tarihten bu yana Sahici İnsanlar/Plastik Ölümler, Koltuk Takımı, Varolmayan Ayşe'nin Muhteşem Maceraları, id ego ve süper kahraman adlı oyunları yazdı, yönetti ve rol aldı. Köprüden Önce Son Çıkış oyunu 2010 yılında International Culture Lab ve Cornell Üniversitesi işbirliğiyle New York'ta sahnelendi. Dış Ses 2012 yılında Adana Devlet Tiyatroları tarafından sahnelendi. Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen Krem Kramel adlı oyunu 2010 yılında Ankara Sanat Kurumu tarafından Övgüye Değer Oyun Yazarı ödülüne, 2011 yılında Medine adlı oyunu Dil Derneği Kerim Avşar En İyi Oyun Ödülüne, 2017 yılında Tok adlı oyunuyla Ekin Yazın Dostları yılın metni ödülüne layik görüldü. Medine oyunuyla 2012 yılında İsveç'te düzenlenen Kadın Oyun Yazarları Konferansına katıldı. 2013 yılında Tayvan'da sahnelendi. Kabuk adlı romanı 2017 Ocak ayında Sel yayınları tarafından yayımlandı. Halen 3Mota'da oyunculuk dramaturjisi dersleri vermektedir.

Yapıtları:
Romanları: Kabuk (2016)

Oyunları:
Bu Bir Oyun Değil, Mekruh Kadınlar Mezarlığı, Dış Ses, Krem Karamel, Aşk İhanet Yalnızlık Vesaire, Bavullar (2007);
Sahici İnsanlar/Plastik Ölümler ve Böyle Bir Aşk Masalı (2008);
Medine, Köprüden Önce Son Çıkış ve Bu Anlamlı Günde (2011);
Varolmayan Ayşe'nin Muhteşem Maceraları ve İd ego ve süper kahraman (2015)
Şimdi Uçuşa Geçiyoruz, Tok (2018)

Yazar ve kitapla ilgili yazılar:

* "Dünyayı Sırtlanan Kadınlar"        Burcu Arman, Cumhuriyet Gazetesi, 10.03.2017

* "Kabuk Kadınlar, Kabuksuz Erkekler"        Gökhan Atabay, Edebiyathaber, 07.02.2017

* "Aile Denen Yalan"        Banu Yıldıran Genç, Agos Gazetesi, 03.02.2017

* "Z. Kaçar: Reklamlar bize yalan söylüyor" Söyleşi, Soner Sert, Gazete Duvar, 09.02.2017

* "Çok Derinden Yazılmış Bir Roman"        Müjde Alganer, Kitap Eki, 07.02.2017

Bağlantılar: "Yazarın Resmi Sitesi"
    Yenilenmektedir

Yazar ve yapıtla ilgili bazı yayın ve dokümanlar facebook grubumuzun dosyalar bölümünde de yer almaktadır.