biyografisi:

meryem nazlı meryem nazlı
1970 yılında sivas’ın gündüz köyünde dünyaya geldi. dördü kız, üçü erkek olan yedi kardeşin en küçüğü. ilkokuldan mezun olduğu sırada genetik kökenli bir kas hastalığının ilk belirtilerini yaşadıktan sonra 17 yaşında yürüme yeteneğini kaybetti. hastalığının tedavisi olmadığı anlaşıldı. diğer kardeşlerinin bazılarının da benzer sorunları ortaya çıktı. 21 yaşında istanbul'a gelip uzun süreli fizik tedavilerle daha kolay hareket hareket eder hâle geldi ve önce dışarıdan ortaokul sınavlarını verdi, sonrasında da liseyi bitirdi. çeşitli kişi ve kurumların katkı ve destekleriyle yaşamını sürdüren meryem nazlı, 2015 yılında yazmaya başladı ve 2017 yılında "adı meryem - bir azmin kırılgan hikâyesi" adlı kitabı yayınlandı.

 

yapıtları:

kitap adı adı: adı meryem - bir azmin kırılgan hikâyesi (anı-deneme)
ilk yayın tarihi: mart 2017, istanbul
yayınevi: yeni yayınevi, (150 sayfa)
içeriği/özeti:
  
“kalbini insanlara açarken, onlara güvenirken de hızlı olduğu kadar, kırılırken de hızlıydı. ama her koşulda hüzünleri ironik bir neşeye çevirmeyi başardı. yaşama olan aşkını hep sıcak tutarak yürüdü... hastalığı bile onun bu hızına yetişemedi. bakışlarında hep uzak sesler, zaman kırıntıları, menekşe eziklikleri, yaşam ıslıkları taşıdı hep. yaşamaya kadar sevdalıydı ki, çekip gitmeyi aklının ucundan bile geçirmedi. çünkü uyku denen şey, kirpiklerinin üstünde bir kusur gibi duran şeyden ibaretti biliyordu. içinde büyüttüğü fırtına yanlış adreslere yönelmemeliydi. türküleri seviyorum diye, klasik müzik başlayınca radyoyu kapatmanın bir anlamı yoktu ona göre.”
engelli genç bir kadının, kendi yaşam mücadelesi ve yaşama nasıl tutunduğunu anlatan otobiyografik unsurların yer aldığı bir deneme.

 

yazar ve kitapla ilgili yazılar, yayınlar, çalışmalar:

 • "bir azmin kırılgan hikâyesi: adı meryem"        pirha, 07.03.2018
 • "bir azmin kırılgan hikâyesi: adı meryem" (video söyleşi)        pirha, 07.03.2018
 • "meryem'in kalemi" (kısa belgesel)        özge tan, 31.03.2020
 • "bir azmin kırılgan hikâyesi: adı meryem" (söyleşi)        aziz karataş, önce vatan gazetesi, 13.02.2018

   

 • bağlantılar:

 • kişisel twitter "sayfası"

    |   "sonraki"

 • bu sayfa en son 14.04.2021'de düzenlenmiştir.