biyografisi:

yeşim erdem yeşim erdem
1972’de alaşehir’de (eski adı filedelfiya) doğdu. ortaöğrenimini izmir’de tamamladıktan sonra odtü siyaset bilimi’nde okudu. diplomasi muhabirliği yaptığı kısa bir kıbrıs macerasından sonra, istanbul’a taşındı. yerli ve yabancı çeşitli basın mecralarında siyaset, kültür ve gezi yazılarının yanı sıra film ve kitap eleştirileri yazmaya devam etti, film festivallerinde görev aldı. ilk kitabı filedelfiya hikayeleri 2011’de ayizi yayınları tarafından yayımlandı. şu an dc, new york ve istanbul arasında mekik dokuyor ama hayatının geçtiği her yerde yaşamaya devam ediyor. son kitabı sağım solum önüm arkam, bir yanıyla tüm bu mekânların ruhlarına bir hürmet niteliğinde. ortadan kaybolduğunda genelde kitap okuyor. en çok rus ve ingiliz klasiklerini ve psikolojik gerilim romanlarını seviyor.

yapıtları:

filedelfiya hikayeleri adı: filedelfiya hikayeleri (öykü)
ilk yayın tarihi: 2011, ankara
yayınevi: ayizi yayınları, 176 s.
içeriği/özeti:
  
“anneme ilk kez dicle'den o zaman bahsettim. o da babama söyledi. pek tasvip etmediler gelin adayını ama itiraz etmediler. biz köylüydük. babamın işleri yüzünden bir ayağımı hep kasabadaydı ama izmir'e de taşınsan köylüysen hep köylüsündür. bizimkilerin zengin bir gelin bulma dertleri yoktu. bizde yeterince para vardı. zenginlik kız kardeşime bakacak damat için önemli olabilirdi ama ben babamın her şeyine sahiptim.”
aynı mahallenin insanlarının birbirine değen hikâyeleri… biraz neşeli, biraz can yakıcı ve hep onları anlayan, anlamamızı sağlayan, sıkı bir gözlem gücünden yansıyan hikayeler… kadınların, erkeklerin ve çocukların zaman zaman kesişen ayrı dünyaları… büyüme sancıları, ilk aşklar, bir baltaya sap olamamalar, bir kaş kalkmasıyla hizaya sokulmalar, çiğdem çitlemeler, paspas altından anahtarı alıp eve girmeler, “müsaitseniz annem size gelecek”ler…
yeşim erdem, bu öyküleriyle edebiyat dünyamıza güçlü bir giriş yapıyor. yeni bir soluk, yeni bir dil, dikkat çekici bir kalem…

kitapla ilgili bağlantılar:

 • "kasabadan insan manzaraları        buket coşkuner, akşam gazetesi, 12.05.2011.
 • "hikâyenin kadın hali        ayşe gül,çiğdem, fulya, ezgi, özlem, açık radyo, 28.04.2011.

   

 • sağım solum önüm arkam adı: sağım solum önüm arkam (roman)
  ilk yayın tarihi: şubat 2020, istanbul
  yayınevi: can yayınları, 512 s.
  içeriği/özeti:
    
  “nevin hanım, kocasının ve büyük kızının ateşli siyaseti altında epey ezilmiş bir kadın. bu anlamda siyasetten korkan esnaf kocalara sahip mahallenin diğer hanımlarından farklı bir yerde. Evini bile hiç yönetememiş, kocasını sevememiş, sevilmemiş, domestik konularda bile sanki söz hakkı olamamış… darbe sonrasında apolitikleşen toplumda, kocası da tüm devrimci ateşini kaybedince meydan ona kalıyor ve bir nevi intikam alıyor diyebiliriz.”
  geniş bir karakter kadrosuyla yakın tarihimizi, geçtiğimiz kırk yılı kat eden bir roman. iki ailenin, selen ile ceren ve eylem ile devrim adlı kız kardeşlerin hikâyesine yoğunlaşıyor. küçük bir ege kasabasında yaşayan genç kızlar sağ sol saflaşmasına, mahalle çocuklarının çekişmesine tanık olurlar. gelgelelim hiçbiri sadece seyircisi değil bizzat faili de oldukları bu gelişmelerden yara almadan kurtulamaz; günbegün şiddetin gemi azıya aldığı bir ortamda katledilen gençliği, darbe dönemini ve baskıyı yaşarlar. günümüzü de anlatan bu roman, başkarakterlerin büyükşehre göçlerini, kuşak çatışmasını, kardeş rekabetini, aile kurma çabaları ve aşklarını gözler önüne seriyor. tacizlere, baskıya, haksızlıklara karşın hayata tutunan kadınlar bir yandan da hâkim eril kültürle hesaplaşıyorlar. özellikle de tükenmeyen arayışları ve adalet duygusuyla gazeteci selen… ne var ki bu nitelikleri onu yıllar önce işlenen siyasi bir cinayetin ardındaki sır perdesini aralamaya, daha da ötesi, gerçeklerle duyguları arasında bir seçim yapmaya zorluyor.
  ilk öykü kitabıyla dikkâtleri üzerine çeken yazar, bu ülkenin yakın tarihine ve gerçeklerine sakınmasız bir gözle bakıyor.

  kitapla ilgili bağlantılar:

 • "sağımız solumuz önümüz arkamız; yüzyılımız        aynur kulak, gaia dergi, 27.04.2020.

   

 •  

  bağlantılar:

 • yapıtlarını yayınlayan can yayınevinin sitesindeki yazar "sayfası"

   

  "önceki"   |   "sonraki"

 • bu sayfa en son 12.01.2021'de düzenlenmiştir.