anlatan kadınlar
roman, öykü, şiir, deneme, anı, tiyatro, senaryo...

biyografisi:

meral saklıyan meral saklıyan
adana doğumlu, dicle üniversitesi tıp fakültesi'ni bitirdikten sonra ege ün. tıp fakültesi'nde aneztezi ve reanimasyon uzmanlığı eğitimi yaptı. halen istanbul'da uzman hekim olarak çalışıyor.
ege ün.de eğitim yaparken konservatuara giderek türk halk müziği, istanbul'a geldikten sonra da müjdat gezen sanat merkezi’nin açtığı 2010 msm projesi sınavını kazanarak dört yıl süreyle tiyatro ve yazarlık eğitimi görmüş, tiyatro oyunculuğu ve metin yazarlığı yapmıştır. yayınlanmış şiirleri ve öyküleri bulunmaktadır.
2019 yılında yayınlanan yaşar kemal biyografisinden sonra aynı yıl ekim ayında everest yayınları tarafından yayınlanan uzağa gidemem adlı öykü kitabı bulunmaktadır. bir dönem kısa film çekmiş ve filmi ödül ödül almıştır.

yapıtları:

yaşar kemal, çukurova'dan dünya'ya yaşar kemal, çukurova'dan dünya'ya adı: yaşar kemal, çukurova'dan dünya'ya (biyografi)
ilk yayın tarihi: mart 2019, istanbul
yayınevi: gerekli kitaplar
içeriği/özeti:
  

Kitap Açıklaması “yaşar kemal ile tanışma ve ona kendini tanıtma fırsatı yakalayan şanslılardanım. bana olan tavırlarından ve beni kabullenişinden dolayı çok mutlu olduğumu da söylemek istiyorum. onu kaybettiğimiz gün hakkında yazmak istediğimi düşündüm, ama zamanı henüz belli değildi. daha sonraki günlerde bir yayınevinin editöründen böyle bir teklif gelince sorgusuz sualsiz kabul ettim. bir yanım toplum, bir yanım doğa, bir yanım da insan değerlerine dayalı olsun istedim.”
yaşamı boyunca doğduğu toprakların zenginliğini kendine has üslubuyla anlatan bir yazar yaşar kemal. ağıtlar yakarak “âşık kemâl” olarak çıktığı edebiyat yolculuğunda, daha sonra “komünist kör kemâl” olarak anılacak, en sonunda da bütün dünyanın tanıdığı büyük bir edebiyatçıya dönüşecektir. toroslar’ın köy yaşamından, eşkıya hikayelerine, yoksulluktan, kan davasına, ağalık düzeninin eleştirisinden, sömürülen, ezilen köy insanlarına değin bu toprakları büyük bir gerçeklikle anlatmıştır. eşsiz doğa tasvirleriyle, zengin söz dağarcığı ve yerel deyişleriyle okuru sarıp sarmalar her kitabında.
ince memed, yılanı Öldürseler, kuşlar da gitti gibi birçok önemli eseriyle adını dünyaya duyuran, eserleri birçok yabancı dile çevrilen yazarın çocukluğundan son nefesine kadar kronolojik olarak tüm hayatını gözler önüne serecek elinizdeki kitap. yaşar kemal’in her dönemdeki edebi üslubunu da inceleyen bu biyografi, merak ettiğiniz sorulara da yanıt bulmaya çalışacak.
öyküleriyle ismini duyuran meral saklıyan’ın bu titiz çalışması, yaşar kemâl’i daha iyi anlamamızı sağlayacak.

kitapla ilgili bağlantılar:

 • önce 'yazar'ı tanımak        soner can, birgün gazetesi, 12.07.2019

   

 • uzağa gidemem adı: uzağa gidemem (öykü)
  ilk yayın tarihi: ekim 2019, istanbul
  yayınevi: everest yayınları
  içeriği/özeti:
    
  “sabah erkenden yola koyuldum. yapılacak şey belliydi. spor ayakkabılarımı giyip arka sokaklara seğirttim. kenar mahallelere doğru. yanımda çakı bile yoktu. tenhaydı ortalık. rengi boz gecekondunun olduğu sokağı buldum. kapı aralıktı yine. içeri girdim. çiçek desen örtülü tahta masa yerinde duruyordu. sandalye düzgün konumlanmıştı. kazma ve küreği göremedim. tahta kapının demir tokmağını seslice vurmaya başladım.”
  uzağa gidemem, delirmenin hep eşiğinde ama gerçekliğe de sıkı sıkıya bağlı; en insani şeylerle dahi hesaplaşarak, onları kurcalayarak ve gözü karalıktan ödün vermeyerek bağlanan öyküler toplamı. meral saklıyan’ın ilk öykü kitabı.
  kitaptaki öyküler tüm ihtişamıyla ilerleyen yaşamların bazen orta yerinde bazense sonunda, zihnimizde devam eden kurgulara yaslıyor başını. her şey normalmiş gibi çok sıradan, olaylar süregeldiği gibi seyrediyor… bizi saran gerilimin matematiğini iyi hesaplıyor yazar, tehlikenin her zaman farkındayız ama “tehlike” ne, onu tam bilmiyoruz!
  yapılan planların, yaşanan hayatların, önümüzde duran gerçeklerin, hesapta olmayan sürprizlerin, bilerek ya da bilmeyerek başımıza gelen gerçeklerin; ister kader diyelim ister tesadüf bizi aslında özümüze sürüklediğinin ve olayların yine bizler için olduğunun vurgusunu yapıyor, uzağa gidemem’deki öyküler. her yere gidebilirsiniz ama gittiğiniz her yerde bizzat kendiniz de olursunuz…

  kitapla ilgili bağlantılar:

 • meral saklıyan öyküleri: töz, tuz, kül… (söyleşi)        serkan parlak, edebiyat haber, 22.10.2019
 • meral saklıyan'dan insanlık halleri: uzağa gidemem        kadir ışık, gazete duvar, 31.07.2020

   

 • yazar ve kitapla ilgili yazılar, çalışmalar:

 • "bir yazar, bir eser: meral saklıyan" (söyleşi)        burcu özkan, wom tivi, 18.09.2019
 • "hem doktor, hem yazar, hem tiyatrocu"        sena çetiner, istanbul time, 19.02.2020
 • "nişan" (öykü)        meral saklıyan, oggito.com, 05.10.2017
 •  

  bu sayfa en son 19.07.2020'de düzenlenmiştir.