anlatan kadınlar
roman, öykü, şiir, deneme, anı, tiyatro, senaryo...

biyografisi:

şafak baba pala şafak baba pala
bilecik’in Pazaryeri ilçesinde doğdu. öğrenim yaşamı bursa’da geçti. bursa kız lisesi’nin ardından uludağ üniversity'de fen fakültesi-biyoloji bölümünü bölümünü bitirdi. halen bursa nilüfer belediyesi kütüphane müdürlüğü görevini üstlenen yazarın sızı adlı ilk öykü kitabı mart 2008’de ezgi kitabevi, yüzüne sabah çiyi düşmüş adlı öykü kitabı 2012'de evrensel yayınları, sana da güle güle nezahat adlı öykü kitabı ise 2020 mart ayında eksik parça yayınları tarafından yayımlandı.
öyküleri ve yazıları varlık, evrensel kültür, notos öykü, akatalpa Öykü, bursa’da yaşam, eliz edebiyat, mahsus mahal, radikal pazar ve birgün pazar’da yayımlandı.
iki ayrı yarışmada mektupları yayımlanmaya değer bulundu. mektuplarından ilki bursa kültür sanat ve turizm vakfı’nın öğretmenler mektupları kitabında, diğeri de osmangazi belediyesi tarafından yayımlanan ahmet hamdi tanpınar anısına bursa’ya ütopik mektuplar kitabında yayımlandı. teneke davullar öyküsüyle 2009 ümit kaftancıoğlu öykü ödülleri’nde mansiyon aldı. yazar pen türkiye ve türkiye yazarlar sendikası üyesidir.

 

yapıtları:

sızı sızı adı: sızı (öykü)
ilk yayın tarihi: mart 2008, 2. baskı mart 2019, istanbul
yayınevi: ilk baskı: ezgi kitabevi yayınları, 2. baskı koyu siyah yayınları
içeriği/özeti:
  
“insan iki türlü kaybolur. kendi içinde ve kalabalıklar arasında... kimi zaman kendi içinde yolunu kaybeder, farkında olmadan çıkmaz sokaklara sapar ve tam da o anlarda tutunacak, yolunu aydınlatacak bir şey arar. bu bazen bir saç teli, bazen eski bir fotoğraf, bazen de birkaç güzel söz olur. insan ne zaman kalabalıklardan kaçmak istese yolu mutlaka çocukluğuna çıkar; hem zaten insan kendi içinden başka nereye saklanabilir ki? ve zaman… geçmişle aramızda duran o kenarı tırtıklı, dolapların derinlerine saklanmış, albümde durmaktan sararmış fotoğrafların burnun direğini yakan sızısıdır. belki de zaman, geçmek bilmez bir sızıdır hep aynı yerde asılı kalan. birbirinden güzel ve naif öykülerin içinde kaybolacağınız bir kitap bu elinizde tuttuğunuz… Bitmesin diye ağırdan alacaksınız okumayı. Dudağınızın kenarında kıvrılan tebessümün içinde gizlenmiş incecik bir sızı kalacak geriye. ”

 

yüzüne sabah çiyi düşmüş adı: yüzüne sabah çiyi düşmüş (öykü)
ilk yayın tarihi: ekim 2012, istanbul
yayınevi: evrensel basım yayın
içeriği/özeti:
  
“sevgili..m, burada çınar yaprakları beyaz biliyor musun? kar yağdığı için değil, burada çınarlar bembeyaz. ben hiçbir şeyi yoluna sokamadım biliyor musun? büyümek hiçbir şeye çare değilmiş. birçok dağı devireceğimi sanıyordum ama dağlar dimdik ayakta duruyormuş. devrilense...?”

kitapla ilgili bağlantılar:

 • "şafak pala'dan "yüzüne sabah çiyi düşmüş"        bursada bugün gazetesi, 16.11.2012

   

 • yüzüne sabah çiyi düşmüş adı: sana da güle güle nezahat (öykü)
  ilk yayın tarihi: mart 2020, istanbul
  yayınevi: eksik parça yayınları
  içeriği/özeti:
    
  “sana da güle güle nezahat öyküler demetinde hayata, yaşadığımız günlere dair yolculuklara çıkarıyor okurunu. insan ilişkilerinin kırılgan yanlarına bakarken yer yer gülümsetip, yer yer de burukluklar taşıyan durumları gözler önüne seriyor. yaşanan anların nabzını hissettiriyor. duyarlıklı, incelikli anlatımıyla kadının varoluşsal gerçekliğine yeni pencereler açarak o dünyaların seyrine bakmamızı sağlıyor. sana da güle güle nezahat kendi sesinin rengini getiren öyküler. şafak baba pala, o sesi çoğaltarak okuruna hayata dair çağrıda bulunuyor.”

  kitapla ilgili bağlantılar:

 • şafak baba pala: ‘seçimler hayatı dönüştürür!’    gamze akdemir, cumhuriyet kitap, 9.04.2020
 • "karantinada feminist edebiyat eleştirileri: sana da güle güle nezahat"    onur bütün, gazete duvar edebiyat, 16.04.2020

   

 • yazar ve kitapla ilgili yazılar, çalışmalar:

 • "şafak pala ile "sızı"        müge iplikçi ile zeytin dalı, medyaskope, 04.04.2020
 •  

  bağlantılar:

 • nilüfer bel.nin kütüphane müdürülüğünün kurumsal sayfası
 • bu sayfa en son 10.08.2020'de düzenlenmiştir.