anlatan kadınlar
roman, öykü, şiir, deneme, anı, tiyatro, senaryo...

biyografisi:
taçlı yazıcıoğlu
taçlı yazıcıoğlu
taçlı yazıcıoğlu adana’da doğdu. manchester üniversitesi, insan bilimleri fakültesi’nden kazandığı bursla doktora derecesini aldı (2006). çeşitli ülkelerde maddi kültür üzerine yaptığı araştırmalarla doçent oldu. ilk romanı hep sondan başlar (2019) iletişim yayınları tarafından yayımlandı. yaşamının bir kısmını ingiltere, guatemala ve kanada’da geçiren yazar, doktora yapmaya başlamadan önce uluslararası şirketlerde çalışmıştır. bilkent üniversitesi’nden bilgisayar ve enformatik mühendisliği ve işletme yüksek lisans dereceleri de vardır. üniversitede yan dal olarak okuduğu sanat tarihi ve fotoğraf çekme yaşamında ve yazılarında önemli bir yer tutar. yurtdışında yayımlanmış bilimsel makale ve kitap bölümleri vardır.
anı-öykülerinden ikisi iletişim yayınları’ndan çıkan enişte risalesi (2019) ve adana’ya kar yağmış (2006) derlemelerinde yer almıştır. romanı hep sondan başlar 2019 yılında iletişim yayınları tarafından yayınlanmıştır. halen aralarında birikim'in de olduğu dergilerde ve kendi blogunda yazmaya devam etmektedir. bir kızı vardır, istanbul’da yaşar.

 

yapıtları:

hep sondan başlar adı: hep sondan başlar (roman)
ilk yayın tarihi: eylül 2019, istanbul
yayınevi: iletişim yayınları
içeriği/özeti:
  
“yaşamıma şöyle bir baktığımda sürekli hikâye içinde hikâyeler görüyorum. hangisi yan, hangisi ön? birinden daha az söz edince, sansürlemiş gibi mi olur insan? karar veremiyorum. yalnız içimde senelerdir dönüp dolaşan, esas hikâye sanki başkaymış gibime geliyor. ana kahramanları başka kişiler olan hikâye, nasıl senin hikâyen olabilir?”
yaşam sonunu bildiğimizi varsayıp okumak istediğimiz bir hikâyedir, tıpkı ece beyhan’ın sondan başlayan hayatının romanı gibi. avrupai görünmenin moda olduğu zamanlar, arnavut kaldırımı sokaklar, havai görünmekten kaçınması öğretilen tutkulu kadınlar, siyah-beyaz filmler... ece bunları yazarken, geçmişinden insanlar ve yerler bir araya gelmeye, beklenmedik yeni sonlar oluşmaya başlar. anlatıcılar değişir, aşklardan şehirler, şehirlerden öyküler çıkar.
taçlı yazıcıoğlu, okuyucuya şaşırtıcı sonlar hazırlayan, roman sanatına vâkıf, coşkulu bir yazar.
hep sondan başlar, 1970’lerin büyükada’sından milano’ya, 1980’lerin londra’sına ve günümüz istanbul’una uzanan yaşamların, yaşamdaki sonların ve başların romanı.

kitapla ilgili bağlantılar:

  • "hep sondan başlar romanı        nesrin çoruh, edebiyatburada, 2019
  • taçlı yazıcıoğlu ile “hep sondan başlar” (söyleşi)        müge iplikçi ile zeytin dalı, medyascope, 08.10.2020
  •  

    bağlantılar:

  • yazarın kişisel "sitesi"
  • yazarın kitaplarını yayınlayan iletişim yayınlarının sitesindeki kişisel sayfası

     

  • bu sayfa en son 07.08.2020'de düzenlenmiştir.