anlatan kadınlar
roman, öykü, şiir, deneme, anı, tiyatro, senaryo...

biyografisi:

sevgi can yağcı aksel sevgi can yağcı aksel
10 temmuz 1977 ankara doğumlu. 1998 yılında a.ü. dtcf hungaroloji’yi bitirdi. um:ag’ta yayın ve eğitim bölümlerinde çalıştı. gazi üniversitesi iletişim fakültesinde araştırma görevlisiyken 2005-2006 öğretim yılında bbı macar enstitüsü bursu ile budapeşte’de edebi çeviri uzmanlığı eğitimi gördü. dönüşte ankara üniversitesinde radyo televizyon ve sinema alanında doktora yaptı. 2012’den itibaren ankara üniversitesi iletişim fakültesinde çalışmaya başladı. fakültede eleştirel okuma, yazma teknikleri, siyasal rejim ve medya kültürleri, popüler kültür ve müzik üzerine dersler veriyor. zaman buldukça macar edebiyatından çeviriler yapıyor, ara sıra da yazıyor. çağdaş macar edebiyatı yazarlarından, istvan örkeny’in bir dakikalık öyküler, peter zilahy’in son pencere zürafa, finy petra’nın kuş kadın ve sandor marai’nin bir burjuvanın itirafları çevirdiği kitaplar arasında yer alıyor. kapıya not bıraktım ilk öykü kitabı. ayrıca editörlüğünü yaptığı beyaz camın yerlileri dokunaklı öyküler - dokunulmaz gerçeklikler başlıklı bir bir derlemesi vardır.
eşi cem ve dört ayaklı çocukları münü, şapşi ve miyu ile istanbul, ankara, iskele, budapeşte yollarında yaşayıp gidiyorlar.

 

yapıtları:

kapıya not bıraktım adı: kapıya not bıraktım (öykü)
ilk yayın tarihi: eylül 2018, ankara
yayınevi: ayizi kitap
içeriği/özeti:
  
“kocaman bir de ağzı vardı yazarın; gezegenin ağır uğultusunu öğütüp sindirmek için. yaşamın kolay lokma olmadığını küçük yaşta anladığından, onu ufak anlara ayırıp ufalayarak üstesinden geliyordu. ağzının içinde dönen dil değil de radulaydı sanki. yaprakları öğüten, binlerce pütürcük sayesinde beslenebilen salyangozun ağzındaki o dişlidilden, o sadık kılıç kuşanmış ordudan. sözcükleri parçalamasına, anlamları bir kazı makinası gibi delik deşik edip sindirime hazır hale getirmesine yardımcı olan radulası ile her şeyi ufalıyor, soruları geçiştiriyor, cevapları öğütüp havaya saçıyordu. organik bir hayat hazım makinesi. gereksiz sözcükler sarf etmekten onu alıkoyan bir de gardiyanı vardı bu ağzın: kara bir pipo.”
sevgi can yağcı aksel salyangozları seviyor. arkalarında bıraktıkları ışıl ışıl, pırıltılı yolları, sarmal biçimli sonsuz döngülü kabuklarını… tıpkı küçük ve sihirli salyangozlar gibi kahramanlarının da yolculuğu otoyollarda yahut meşhur caddelerde, büyük sokaklarda değil, gözden kaçmış, haritalarda yer bulamamış sokaklarda, ansızın önlerine çıkan yollarda geçiyor. bu yollarda kaybolmak da, yere kapaklanmak da mümkün, gördükleri karşısında şaşırıp mutlu olmak da. bazen ağladıkça ufalanıp, kabukları aşınıyor, bazen de gümüş rengi izler bırakıyorlar. aksel hepsini bize incelikli, hafif ve muzip bir dille anlatıyor. ”
kitabın içindeki ilk öykü olan ay tutar beni ile birlikte, macar biberi başlıklı bölümde kitaba adını veren öykü dahil sekiz, ömrümüzün birinde başlıklı ikinci bölümde on, aşık oldum ben sana başlıklı üçüncü bölümde dokuz, çekirdek aile başlıklı dördüncü bölümde ise beş olmak üzere toplam otuz üç öykü bulunmaktadır.

 • “kapıya not bıraktım” ve sevgi can yağcı aksel        ayşe kaygusuz şimşek, insanokur.org, 2018
 • “salyangozlar, aşklar ve köpekler! (söyleşi)        serkan alan, gazete duvar, 16.09.2018
 •  

  çevirileri:
  bir dakikalık öyküler
  bir dakikalık
  öyküler
  hikâye
  2004
  sel yayıncılık
  sessizlik
  sessizlik
  roman
  2007
  destek yayınları
  bir burjuvanın itirafları
  bir burjuvanın itirafları
  roman
  2010
  can
  son pencere zürafa
  son pencere
  zürafa
  resimli sözlük
  2015
  monokl
  kuş kadın
  kuş kadın
  roman
  2016
  aylak adam

   

  bağlantılar:

 • çalıştığı üniversitedeki bilgi sayfası

   

 • bu sayfa en son 06.08.2020'de düzenlenmiştir.