anlatan kadınlar
roman, öykü, şiir, deneme, anı, tiyatro, senaryo...

Biyografisi:

meral çelen meral çelen 2 ocak 1934, diyarbakır doğumlu. ilköğrenimini adana ismet paşa ilkokulunda yaptı. eğitimine anadolu'nun çeşitli şehirlerinde devam etti. kastamonu kız ortaokulu'nu bitirdikten sonra çalışmak zorunda kaldı. ancak daha sonra kastamonu lisesi'nde liseye başladı, eğitimine zonguldak çelikel lisesi'nde devam etti ve çorum lisesi'nden mezun oldu. daha sonra istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi felsefe bölümünden mezun oldu. ilkokulda öğrenci iken şiirler yazmaya başladı. ilk şiiri 16 yaşındayken mücadele gazetesinde yayınlandı. ilk kısa öyküsü “gece nöbeti” varlık dergisinin 55. yıl dönümü sayısında yayınlandı. istanbul'a taşındı ve bir süre varlık, karikatür ve düşün yayınevlerinde, bir süre de yusuf ziya ortaç'ın akbaba dergisinde sekreter olarak çalıştı. 1956 yılında varlık'ta “baba kız” adlı kısa bir hikayesi daha yayınladı. aziz nesin'le akbaba dergisinde çalışırken tanışmıştı. keloğlan yayınevini kurdu (1967), kısa bir süre sonra kapattı. yayınevlerine kitap çevirileri yaptı. bir küçük kadın adlı hikâyesiyle sinema-tiyatro dergisinin 1959’da açtığı yarışmada üçüncülük kazandı. 2008 yılında anılarını "meral çelen'in anıları" adıyla iki cilt halinde yayımladı. çamlıca kız lisesinde felsefe öğretmenliği yaparak emekli oldu. ören'de yaşamaktadır. yazar aziz nesin’le uzun yıllar evli kalmış, ahmet ve ali adlı çocukları olmuş sonra boşanmıştır.

Yapıtları:
 
güllü güzel

güllü güzel (hikâye)
ilk yayın tarihi: 1961
yayınevi: düşün yayınevi
sayfa sayısı: 79
kapak tasarımı: sait maden
içeriği/özeti: yazarın hikâyelerinin yer aldığı kitapta toplam 11 hikâye vardır. daha önce varlık ve türk dili’nde yayımlanmış olan hikâyelerdir. 79’dur ve kapak tasarımı Sait Maden tarafından yapılmıştır adını veren öykü, durdu sarıkaya adında sivaslı bir kadının eminönü meydanında halkın gözünün önünde asılması olayından yola çıkılarak yazılmıştır.

diğer yapıtları:
 
oyun: bir küçük kadın (1959).
anı: meral çelen'in anıları (2 cilt, 1. cilt: çocukluk ve gençlik yıllarım, 2. cilt: az nesinli yıllar, 2008).
çeviri (çocuklar için özet): ekmekçi kadın (montépin’den, 1967), sefiller (hugo’dan, 1967), iki şehrin hikâyesi (dickens’dan, 1968).

Yazar ve kitapla ilgili yazılar, çalışmalar:

* "Meral Çelen'in Anılarında Edebî Şahsiyet ve Çevre Unsurları"        Meral Demiryürek, Hitit Ün., 2020