anlatan kadınlar
roman, öykü, şiir, deneme, anı, tiyatro, senaryo...

biyografisi:

esen armağan özakbaş esen armağan özakbaş
dokuz eylül üniversitesi tıp fakültesi’nden 1992’de mezun olup, bir süre birinci basamak sağlık kurumlarında hekimlik yaptıktan sonra ege üniversitesi tıp fakültesi’nden halk sağlığı uzmanlığını almıştır.
emekli olduğu 2018 yılından bu yana, öncelikli ilgi alanlarından olan “kadına yönelik şiddet” konusuna yoğunlaşma olanağı bulmuştur. daha çok fiziksel ve cinsel şiddete odaklanıldığını, konu kapsamının daraltıldığını, bu nedenle aslında çok daha yaygın olan psikolojik ve ekonomik şiddetin göz ardı edildiğini fark ederek çalışmalarını bu alanda derinleştirmeye yönelmiştir. bu konuyu işleyen romanı mimoza / kadına yönelik ekonomik ve psikolojik şiddet üzerine temmuz 2020'de duvar yayınları tarafından yayınlanmıştır.

yapıtları:

mimoza / kadına yönelik ekonomik ve psikolojik şiddet üzerine adı: mimoza / kadına yönelik ekonomik ve psikolojik şiddet üzerine (roman)
ilk yayın tarihi: temmuz 2020, izmir
yayınevi: duvar yayınları
içeriği/özeti:
  
“... eril ideolojinin çizdiği yolda, bir anlamda yok oluşa doğru sürüklenen kadının, hemen hemen yaşamın her alanında geride kalışı anlatılırken, ekonomik ve psikolojik şiddetin çok boyutlu etkisi, kimi bölümlerde 'bir tür ölüm' diye tanımlanıyor.”
yaşlanıp gittiğimizi söylüyoruz ya ezbere, sadece yaşlanmak sözcüğüyle özetlenebilir mi acaba yıllar içinde yaşadığımız değişim? yaşlanmak değil, başka biri olmak korkuttu beni hep. evet, değiştim, dönüştüm daha az ben olan birine.”

kitapta, özellikle sosyoekonomik düzeyi yüksek, lisans ve lisansüstü öğrenim görmüş kadının maruz kaldığı ekonomik ve psikolojik şiddet, emekli öğretmen sevda özgür kukla’nın yaşamından sunuluyor okuyucuya. patriyarkal ailede erkeğin yaşadığı zorluğu göz ardı etmeden, kuşaktan kuşağa gerçekleşen kültürel aktarımları önemseyerek.

kitapla ilgili bağlantılar:

  • "yazarın odası: esen armağan özakbaş"        meltem dağcı, edebiyat haber, 10.09.2020.

     

  • bağlantılar:

  • eposta adresi: ese.esen.ozakbas@gmail.com
  • bu sayfa en son 23.09.2020'de düzenlenmiştir.