anlatan kadınlar
roman, öykü, şiir, deneme, anı, tiyatro, senaryo...

biyografisi:

cansu yılmazçelik cansu yılmazçelik

1980 istanbul doğumlu. marmara üniversitesi spor akademisi ve yüksekokulu mezunu. taraf gazetesi’nde çeşitli denemeler, siyasî portreler, röportajlar ve kitap tanıtım/eleştiri yazıları yazdı. alkım yayınevi’nde editörlük yaptı. yayınevinin çıkardığı "k edebiyat" dergisinin editör ve yazarları arasında yer aldı. burada yayınlanan yazılarından oluşan "ben bir başkasıdır" adlı kitabı 2012 yılında alkım yayınları tarafından yayınlandı.

yapıtları:

ben bir başkasıdır adı: ben bir başkasıdır (deneme)
ilk yayın tarihi: ocak 2012, istanbul
yayınevi: alkım artı yayınları (264 sayfa)
içeriği/özeti:
  
“k dergi için yazdığım yazıların hiçbirine biyografi metni diyemem, bunu söylersem o yazıların ortaya çıkmasını sağlayan, yararlandığım kaynakları yaratan biyografi yazarlarına haksızlık etmiş olurum her şeyden önce. her yazı için olabildiğince çok kaynak toplayıp okudum ve gerçek bir biyografinin nasıl uzun bir mesai ürünü olabileceğini gördüm çünkü. dergi yazılarında beklenen, bahsi geçen yazarın, mutluluklarını, acılarını, kavgalarını, zaman zaman sapkınlıklarını, aşklarını, hatta aile ilişkilerini, kısacası bir insan, basit bir insan olarak geçirdiği o hayatı, o hayattaki başlıkları aktarmaktı. yazılarımın çerçevesini yazarın bütün hayatını kapsayacak biçimde çizmem mümkün değil, çünkü en basit insanın hayatı bile birkaç kitabın izinden giderek ve üç beş sayfada özetlenemez.”
yazarın k edebiyat dergisi'nde yer alan yazılarının bir derlemesidir. bunların arasında tevfik fikret "hiçbir kadını sevmedi... belki birini...", arthur rimbaud "cehennemin çocuğu", jorge louis borges "aynalardan korkuyordu", anais nin "erkekleri sevdi, kadınları sevdi" gibi yazılar yer alıyor.

kitapla ilgili bağlantılar:

  • "‘okuru o yere, o zamana, o insanların arasına, o duyguya ulaştırabilen metin başarılıdır.’ murat hocaoğlu, okuryazar tv, 31.03.2012
  •  

     

    bu sayfa en son 13.10.2020'de düzenlenmiştir.