biyografisi:

aliye zorlu mit aliye zorlu mit
1958’ de burhaniye’de doğdu. erzurum atatürk üniversitesi edebiyat fakültesi’nde iki yıl okudu. sonrasında sigortacılık, oyuncakçılık gibi işler yaptı. şimdi ev kadını. yazabilme ihtimalini ilk kez 2010 yılında kadın yazarlar derneği’nce, izmir’de düzenlenen yazizmir projesinde fark etti. o gün bugündür yazmaya uğraşıyor. gümüşlük edebiyat evi bahçeyazı okuma grubunun okuma buluşmalarına üç yıldır düzenli bir şekilde katılıyor, gördüklerini, bildiklerini ve düşüncelerini arkadaşlarıyla paylaşmayı sürdürüyor.
herkesin derdi kendine" adlı öykü kitabı nisan 2016'da yayınlandı ve uluslararası ankara öykü günleri derneği birincilik ödülü'yle ödüllendirildi. öykülerinden ‘serin avlu dersleri’ altkitap 2014 öykü seçkisinde, ‘mektup sahiden mektupken’ gökkuşağı kitapevi’nin 2014 öykü seçkisinde yer aldı. öyküleri kuledibi, dünyanın öyküsü, lacivert, öykü gazetesi, öykülem ve altZine’de yayınlandı. ‘eeee’isimli dosyası 2015 ankara öykü günleri öykü ödülünü aldı ve herkesin bildiği kendine adıyla kitaplaştırıldı.

yapıtları:

herkesin bildiği kendine adı: herkesin bildiği kendine (öykü)
ilk yayın tarihi: nisan 2016, istanbul
yayınevi: dante kitap, 64 sayfa
içeriği/özeti:
  
“karanlığın; görünür yaraların kapanması için siyesta yerine geçen zamanları da olur. yeşil kumaştan gözbağıyla farkına varmadan içini koruyana, yanındaki sesler, “sıra sana gelince kendimizi unutup gülüyoruz. afedersin. garip anam garip babamı anladık diyelim hadi. kadıncık da ne oluyor?” diye fısıldadılar. “tavuklarımız,” diyecekti. sustu. hayatın karardığı zamanlarda birileri gülümsemiş ya… gerisinin ne önemi var?
bir ilk kitapla karşı karşıyasınız ve büyük bir üslupla. kıvrak, yumuşak, zekice ve duyarlı öyküler hepsi. aliye zorlu mit, öykülerinin tamamında dil bütünlüğünü koruyarak düş ile gerçek, anlatı ile dünya arasında soğan zarı kalınlığında bir mesafe bırakarak gösterişli bir bağ kuruyor. bu bağı "okur hazzı" olarak bize bırakıyor. şu an tek temennimiz, mit'in yazmaya devam etmesi ve okuma hazzımızı sürdürmesi.

kitapla ilgili bağlantılar:

 • "aliye zorlu mit söyleşisi"        nil ormanlı, 25.07.2016
 • bir öyküsü:"yol boyunda"        aliye zorlu mit, okuryazartv, 27.06.2018.
 •  

  yazar ve kitapla ilgili yazılar, yayınlar, çalışmalar:

 • "öykü ödülü aliye zorlu mit’e verildi"        haber, evrensel gazetesi, 21.05.2015

   

  bağlantılar:

 • yazarın kişisel facebook "sayfası"

  "önceki"   |   "sonraki"

 • bu sayfa en son 19.01.2021'de düzenlenmiştir.