anlatan kadınlar
roman, öykü, şiir, deneme, anı, tiyatro, senaryo...

biyografisi:

necla akdeniz necla akdeniz
istanbul doğumlu. ege üniversitesi felsefe bölümü mezunu. uzun yıllar bilişim sektöründe üst düzey yöneticilik yaptı. yılmadı, üstüne kendi şirketini kurdu. nihayet 2013 yılında “benden buraya kadar” diyerek, şirketi devretti, şehri terk etti, çocuklarını özgür bıraktı ve yollara düştü. şimdi, yazıyor.
ilk romanı gök kuşaksız 2018 mart ayında, ikinci romanı kaotika 2019 temmuz ayında, agora kitaplığı’ndan çıktı.

 

yapıtları:

gök kuşaksız adı: gök kuşaksız (roman)
ilk yayın tarihi: mart 2018, istanbul
yayınevi: agora kitaplığı
içeriği/özeti:
  
“sonra düştük gökyüzünden, yığıldık üst üste, yarım kalmış bedenlerimizden bir anda boşalan kan yağmurların oyduğu derin çukurların ortasında karıştık birbirimize. bir çığlık başka bir ağızda dondu kaldı, bir bacak başka bir gövdeye takıldı kaldı...”
10 ekim 2015 tarihinde ankara garı katliamında ölen iki izmirli kadının hayatından esinlenerek yazıldı gök kuşaksız. özellikle berna koç’un hayatından. kendisi insan hakları savunucusu, lgbti’li bir aktivist. şair aynı zamanda. roman iki ayrı hikâyeden hareket ediyor. bir tarafta deniz ve annesi, diğer öyküde barış ve murat. iki erkeğin tanışmaları, birbirinden etkilenmeleri ve giderek birbirlerine aşık olmaları asıl öyküyü oluşturuyor. bu süreçte kendilerine, birbirlerine, acı geçmişlerine yaptıkları yolculukları anlatıyor.

kitapla ilgili bağlantılar:

 • "başarılı bir ilk roman gök kuşaksız        korkut akın, kitap eki, 26.06.2018

   

 • kaotika adı: kaotika (roman)
  ilk yayın tarihi: temmuz 2019, istanbul
  yayınevi: agora kitaplığı
  içeriği/özeti:
    
  “sanki ağzını açıp tek bir söz söylese, etrafını saran boşluk dağılacak, içini kemiren hayaletler yok olacaktı. belki de çocuk, vereceği tek yanıtla, yaralı hayvan yanını yalayacak, eksik kalmış insan hamurunu mayalayacaktı. ölmemek için birbirleriyle konuşan tanrılar kadar kesintisiz konuşmaya can attı okunla. nedense çıkmadı sesi. çünkü bu yabanıl topraklarda sözün değil, gözün hükmü geçiyordu.”
  önce “göz” vardı. sonra göz, töz’e ve söz’e dönüştü.
  insan olma serüveninin başlangıcından bu yana kolektif bilinçaltımızda yaşayan mitolojik öykülerin içeriğini değiştirsek, kendimizi ve dünyamızı da değiştirebilir miyiz?
  işte bu düş(ünce)den yola çıkarak yazıldı kaotika…
  roman kahramanlarından feri’nin, “geri kalmış tanrıların geri kalmış öyküleri” olarak adlandırdığı mitleri modernleştirmek ve siber bilgi çağına uygun olarak yeniden yazmak için bir araya gelen beş kişinin absürt, fantastik, ironik ve sıra dışı hikâyelerini anlatıyor kaotika.
  ilk romanı gök kuşaksız’ın ardından, bu kez özgün kurgusu ve diliyle, insan yaşamına kendi “kaotik” gökyüzünden baktırıyor necla akdeniz…

  kitapla ilgili bağlantılar:

 • "romancılığımıza doğan yeni bir yazar necla akdeniz        m. sadık aslankara, cumhuriyet kitap, sayı:1544, 19.9.19.
 • "kaotika: yazar; ‘necla akdeniz…’        mustafa gökçek, haber hürriyeti, 03.01.2020.
 •  

  bağlantılar:

 • bodrumca gazetesi'nden aytül derici bardak ile yaptığı "söyleşisi"
 • kuşadası 105fm yaşamın renkleri programı'nda belma bircil özgün ile yaptığı "söyleşisi"
 • bu sayfa en son 07.09.2020'de düzenlenmiştir.