nedir ve neden?

gümüşlük akademisi edebiyat evi olarak 18 mart 2014'ten itibaren sürdürdüğümüz okuma buluşmaları sırasında kitaplarını okuduğumuz yazarlara dair bilgilere erişmeye çalışırken fark ettiğim önemli iş ya da hizmetlerden birisinin her yazarla ilgili bir internet sayfasının olmasının gerekliğiydi. o dönemlerde internetteki anonim bilgi kaynağı vikipedi de engelliydi, dahası orada da her yazara dair yeterli bilgi yoktu. dahası okuduğumuz kitapları yayınlayan yayınevlerinin internet sayfaları da bu açıdan çok eksikti.

o çalışmalarımız sırasında "kadın" yazarlara dair okumalarımız virginia woolf'tan itibaren, onun kendine ait bir oda'da anlattıklarından yola çıkarak ve bu ihtiyaçları bir araya getirerek kadın yazarlara ve yapıtlarına daha çok eğildik. kişisel olarak o sırada en çok yararlandığımız sayfalardan birisi de şimdi sadece ingilizce sayfalarına erişilebilen women writers of turkey 'di. ancak burada da özellikle yeni yazarlara dair bilgiler yoktu.

çalışmalar sırasında tanıdığımız, tanıştığımız, bazısı aramıza katılmış bulunan yeni yazarlara dair ise hemen hiç bir şeyi bulmak o dönemde bulmak, erişmek mümkün değildi.

tüm bu ihtiyaçlardan yola çıkarak böyle bir site hazırlamayı o zamanlardan başlayarak sıkça düşündüm ama tek başına üstesinden gelmemin mümkün olmadığına karar verdim. hiç bir şey yapmamanın da doğru olmadığını biliyordum. o nedenle 10 mart 2018'de yani okuma buluşmalarımızın başlamasından tam dört yıl sonra, buluşmalar için oluşturduğum ve düzenli güncelleştirdiğim bahçeyazı okuma grubu sitesindeki bilgilerin de desteğiyle, kendi kişisel facebook sayfamda iki fotoğraf eşliğinde ilk anlatan kadınlar paylaşımını yayınladım. 71 anlatan kadını paylaştıktan sonra gelen olumlu tepkiler üzerine 9 haziran 2018'de facebook'ta anlatan kadınlar grubunu kurdum ve 72. anlatan kadın olarak sevgili ipek çalışlar'la ilgili paylaşımı yaptım. bu kapalı bir gruptu grup hakkındaki bilgide aynen;
  

"edebiyat alanında roman, öykü, şiir, deneme, anı" üreten kadınları anımsamayı ve anımsatmayı, yapıtlarının okunmasını ve tartışılmasını sağlamayı amaçlayan bu grup herkese açıktır ve böylelikle bir arşiv oluşturmayı hedeflemektedir.
kişisel duvarımda uzun bir süredir paylaştığım "anlatan kadınlar" paylaşımlarımı bundan sonra bu grupta sürdüreceğim. arkadaşlarınızı gruba önerebilir, amacına uygun her türlü paylaşımı yapabilirsiniz. önemli bulduğum ve ilgiyle izlenen bu faaliyeti kişisel duvarımda kaldığım yerden sürdürüyorum... katılan ve destek olan herkese teşekkürler.

deniliyor ve grubun kurulma amacından bu şekilde söz ediliyordu.

bugün 328. anlatan kadının paylaşımının yapıldığı sırada grubu izleyen kişi sayısı 310'a ulaşmış durumda. aralarında sayfada kendisinden söz edilen anlatan kadınlar da var. halen 184 anlatan kadının sayfasının tamamlandığı sitede, izleyicilere her hafta en az bir yeni anlatan kadından daha söz ediyor, tanıtıyorum. ancak bunun yeterli olmadığını ve facebook dışında da anlatan kadınların görünür olmasının sağlanması gerektiğini düşündüğüm için şimdi bunu bahçeyazı okuma grubunun sitesinde ayrı bir bölüm olarak ve internet sayfası biçiminde tasarlamaya karar verdim. bunu sürdürebildiğim kadar sürdürmeye ilk başlarken söz ettiğim bilgilenme, tanıtım, duyurma, özendirme, motive etme, güç verme ve daha çok anlatan kadın olması için uğraşma, onları, okurlarını ve sevenlerini buluşturma, birbirinden haberdar etme vb. pek çok imkânı buradan da sürdürmek niyetindeyim. nereye kadar gideceğini ise gösterilen ilgi ve destek gösterecek. böyle bir haberdar olma hâlinden çok farklı boyutlara evrilecek, yeni hayalleri kurmaya ve onları gerçekleştirmeye imkân yaratacak bir fırsat olmasını istiyorum.

"neden yapıyorum" sorusu tabii bir çok kişinin aklına gelecektir. yapıyorum çünkü yukarıda anlattığım benim de gereksinimini duyduğum bir iş bu ve en azından şimdilik yapma imkân ve olanağına sahibim, benden başka yararlanacak insanların olduğunu bilmek de bu konuda bana güç veriyor.

nasıl olacak
sayfada da gördüğünüz üzere yandaki biri paylaşım sırasına, diğer ada göre sıralı iki listede yer alan anlatan kadınların her birine ait yapıtlarını ortaya koyan bir sayfa olacak. yine facebook'ta yaptığım paylaşımlara aynen burada da yer vereceğim. bir yandan da listedeki tüm anlatan kadınların sayfalarını oluşturmayı sürdüreceğim. ancak bu noktada yardım ve desteğe gereksinmem olacak. bunun için de hem anlatan kadınlara, hem de izleyicilere güveniyorum. bu sayfalarda öncelikle anlatan kadının biyografisi, mümkün ise güncel bir fotoğrafı olacak. sonra her yapıtıyla ilgili bir bölüm bulunacak ve bu bölümde, yapıtla ilgili bilgi, yayınlayan yayınevleri, her yeni yayınlanışında kullanılan kapakların fotoğrafları, eğer varsa yayınevlerindeki kitapla ilgili sayfanın bağlantısı, kitapla ilgili değerlendirme ve yazılar ve bağlantıları düzenli olarak yer alacak. ayrıca anlatan kadınla ilgili gerek kendi, gerekse diğer kurumlardaki kişisel bilgi sayfalarının bağlantıları da bulunacak. yine yazarla farklı zamanlarda yapılmış yazılı ya da görüntülü söyleşilerin bağlantılarına da yer verilecek. kısacası yazarla ilgili en son ve en güncel bilgiye tek bir siteden ulaşma imkânı olacak.

kuşkusuz ben de gayret edeceğim ama bunların hepsini tek başıma yapmam mümkün değil. dolayısıyla somut katkı ve desteğe gereksinimim olacak.

yazarların/yakınlarının katkıları:
kendileri ve yapıtlarıyla ilgili bilgileri düzenli paylaşmalarını isteyeceğim öncelikle. sonra da okurların ve bilgi edinenlerin doğrudan ya da dolaylı olarak iletişim içinde olmak isteyip istemediklerini ve sayfada yer verip verilmemesi konusunda ki tercihlerini bana bildirmelerini isteyeceğim. üçüncü bir unsur, bu sayfa aracılıyla okurlarına ve sevenlerine söyleyecekleri bir şeyler olursa bunu da gerektikçe bana iletmelerini isteyeceğim. zaten kendi internet sayfası ya da bloğu olan anlatan kadınların iletişimlerini onlar aracılığıyla sürdürdükleri için burada sadece bağlantısının olması yeterli olacak.

yazarların düzenli okurlarının ve sevenlerinin katkıları:
anlatan kadınlarının yapıtlarını ve onlar hakkında yazılanları düzenli ve sürekli olarak okuyan, izleyen, düzenli okur ve sevenlerin sitemizde yer alan anlatan kadın sayfalarındaki bilgileri güncellemeleri ve paylaşmaları bu kaynağın sürekli gelişip genişlemesini sağlayacaktır. bu kişileri eğer kendileri de isterlerse o sayfaların gönüllüsü ve destekçisi olarak o sayfaların altında listeleyeceğim. dolayısıyla onlar anlatan kadınlar topluluğunun bir katılımcısı ve aktivisti olacaklardır.

genel anlamda okuyanların ve izleyicilerin katkıları:
sayfamızı düzenli olarak izleyen bu kitapsever dostlarımızdan baktıkları sayfalarda gözlerine çarpan, eksik, yanlış ya da kendilerinin bildiği şeyleri eklemeleri bu sayfaya önemli bir katkıyı oluşturacaktır. bu arkadaşlarımız da eğer isterlerse sayfamızda yer alan izleyici ve destekçiler bölümünde adlarıyla yer alabileceklerdir.

sayfaya denk gelen, gören, inceleyen herkes:
eğer sayfamızı beğenmişlerse düzenli olarak ziyaret etmeleri, sosyal ağlarda bağlantısını paylaşmaları, dahası gerek facebook grubumuza katılmalarını sağlamaları, gerekse doğrudan söz etmeleri önemli katkılardan birisini oluşturacaktır.

yayınevleri, edebiyatla ilgili dergiler ve internet siteleri:
sitemiz profesyonel bir amaçla kurulmamıştır ve herhangi bir ticari parasal faaliyete herhangi bir şekilde konu olmayacağı gibi, herhangi bir reklam da yer almayacaktır. dolayısıyla onlardan bu anlamda bir maddi destek beklemiyoruz. ama sayfamızı, sitemizi desteklediklerini belirtmeleri bizi sevindirir ve bunu da yayınladıkları anlatan kadınların yapıtlarıyla ilgili bilgileri bizlerle paylaşarak yapabilirler. bu coğrafyada yaşayan ya da buralı olan her anlatan kadına burada yer vermek amacımız olduğu için buna yönelik katkılar da bizi sevindirecek ve sayfanın gelişmesini sağlayacaktır.

izlediğiniz ve katkılarınız için şimdiden teşekkür ederiz.

dokümanlar ve iletişim
bilgi paylaşım formu (pdf örnek)
bilgi paylaşım formu (word dosya)

doğrudan ulaşmak için yazabilir, katkılarınızı bu adrese iletebilirsiniz:
mussut2@gmail.com

sayfa güncelleştirmeleri için facebook grubumuzu ve twitter sayfamızı aşağıdaki bağlantılardan izleyebilirsiniz.

  • "facebook grubu"
  • "twitter sayfası"

    son güncelleştirme tarihi: 10.08.2021