biyografisi

yüksel selek yüksel selek
1934 yılında doğdu. istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi sosyoloji bölümü mezunu. 1972-1980 arası istanbul'un çeşitli liselerinde felsefe öğretmenliği yaptı. 1980 askeri darbesinden sonra görevinden istifa etti. daha sonra düzeltmenlik, redaktörlük yaptı. 1984-1989 arasında politik göçmen olarak almanya'da yaşadı. 1975-1991 yılları arasında ilerici kadınlar derneği ve türkiye birleşik komünist partisi'nde yöneticilik yaptı. 1997'den sonra aydınlık için yurttaş girişimi'nde ve 17 ağustos depreminden sonra deprem için sivil koordinasyon'da çalıştı. yeşiller partisi sözcüsü oldu. 24 kasım 2012 tarihinde yeşiller ve sol gelecek partisi arabulucusu oldu.
kendi özgürleşme sürecini ve yaşamı boyunca sürdürdüğü çalışma ve mücadelelerini anlattığı "özgürlüğün peşinde" adlı kitabı 2017 yılında iletişim yayınları tarafından yayınlandı.

 

yapıtları:

özgürlüğün peşinde adı: özgürlüğün peşinde (anı, biyografi)
ilk yayın tarihi: şubat 2017
yayınevi: iletişim yayınları, istanbul, 448 sayfa
içeriği/özeti:
  
“yazma ihtiyacı duyduğum muhakkak ki, yine defteri kalemi alıp oturdum. uykusuzdum, biraz uzanmıştım. Oon beş yirmi dakika dalmışım. gözkapaklarımın arkasındaki karanlığa uyanıp o karanlıkta boşluğu, içinde kaybolduğum bir akışı algıladım. bir şeye tutunma ihtiyacı duydum. bir dal, tutunmak için. yazmak için güçlü bir istekle kalktım. yumuşak bir ağaçtan yontulmuş olsa da, kalem tutunacak bir dal, demek ki!”
özgürlüğün peşinde, “kişisel olan politiktir” sloganının hakkını verebilen, mütemadiyen özgürlük peşinde koşan bir hayatın yansıması. mustafa sütlaş’ın katkılarıyla şekillendirilen bu kitapta bir yandan yüksel selek’i, onun dalgalı, çetin ve aynı zamanda “sürgün” hayatını okurken, diğer yandan “memleket meselelerini”, 99 Depremi sonrası sivil örgütlenmelerin hayatiliğini, yeşiller’i, barış girişimlerini, demokratik bir anayasa için harcanan mesaiyi, ekolojik mücadelenin yeni yeni filizlendiği zamanları, kadın hareketini ve dayanışmasını ve türkiye’nin yakın tarihindeki mühim uğrakları, onun güçlü belleğinin bıraktığı izler aracılığıyla takip ediyoruz…
özgürlüğün Peşinde: yaşadım, diyebilmek için... yüksel selek’in şahsi hikâyesinin yanına türkiye’nin yakın siyasi yaşamını ve gündemini de ekleyen mütevazı ve nadide bir katkı...

kitapla ilgili bağlantılar:

 • “yüksel selek kitabına dair”     mustafa sütlaş, bianet, 04.02.2017

   

 • özgürlüğe kaçış adı: özgürlüğe kaçış (roman, novela)
  ilk yayın tarihi: ocak 2021
  yayınevi: siyah kitap yayınları, istanbul, 138 sayfa
  içeriği/özeti:
    
  “gidecekti... ne ki, özgürlük yolunun ona neler hazırladığını, nasıl zorlu bir yolculuk olacağını henüz bilmiyordu. kimi konforlu, kimi ikinci sınıf yolculuklarla; kimi zaman kaçarak, kimi zaman uğurlanarak yola koyulacaktı.”
  genç yaşta evlendirilerek, evliliğin tekdüze döngüsünde sıkışıp kalmış iki çocuk annesi genç bir kadın kendini nasıl var eder, hayallerine nasıl kavuşur, düşlediği hayatı nasıl gerçekleştirir? çevresi yasaklarla, günahlarla örülü olan genç kadın tabuları yıkarak yoluna devam etme kararı aldı. biliyordu ki kendini var etmenin, var olmanın yolu özgür seçimlerden geçiyordu. ağır bedeller ödemeyi göze alarak seçimini yaptı ve özgürleşti. Hem meslek sahibi oldu, çalıştı hem de sosyal-siyasal faaliyetlerini korkusuzca sürdürdü.

  kitapla ilgili bağlantılar:

 • "her şeye rağmen özgürlüğün peşinden gidin" (söyleşi)       funda duru, posta gazetesi, 20.02.2021

   

 • yazar ve kitapla ilgili yazılar, çalışmalar:

 • "yüksel selek’i neden tanımalıyız?"        şule tüzül, edebiyat haber, 22.02.2017
 • "8 mart 2021 dünya kadınlar günü nedeniyle gerçekleşen söyleşisi"        youtube söyleşi, 08.03.2021 (almanca ve türkçe)

   

 • bağlantılar:

 • biyografi.net sitesindeki "sayfası"
 • yapıtlarını yayınlayan iletişim yayınevinin "sayfası"

  "önceki"   |   "sonraki"

 • bu sayfa en son 07.03.2021'de düzenlenmiştir.