biyografisi:

nibel genç nibel genç
1972 yılında muş’ta dünyaya gelen genç, istanbul üniversitesi hukuk fakültesi öğrenimini siyasi nedenlerle 3. sınıfta bıraktı. 1995 yılında siyasi bir tutuklu olarak cezaevine girdi. çeşitli cezaevlerinde kalan nibel genç, halen bakırköy cezaevi’nde kalmaktadır. yaklaşık çeyrek asırdır cezaevinde olan yazarın 2017 yılında mısır koçanlarını kızartan koku adlı bir romanı notabene yayınları tarafından yayınlanmıştır. ayrı ayrı öyküler olarak da okunabilen roman 15 kısımdan oluşuyor ve içindeki öyküler dersim’e ve 1938 katliamında yaşananları bugüne taşıyor. yazarın ayrıca akdeniz ülkeleri forum yarışması birinciliği yanında, siya, mahsus mahal gibi dergilerde öyküleri, 2012 yılında notabene yayınevi tarafından yayınlanan cezaevinden tutukluların yazdığı öykülerden oluşan “kıyıya vuran dalgalar” adlı kitapta bir öyküsü yayınlanmış bulunuyor.

yapıtları:

mısır koçanlarını kızartan koku adı: mısır koçanlarını kızartan koku (roman)
ilk yayın tarihi: ekim 2017, ankara
yayınevi: notabene yayınları, 192 sayfa
içeriği/özeti:
  
“nibel genç, cezaevinde yirmi küsur yılını geride bırakmış siyasi kadın mahpuslardan. “az kaldı”, demişti bana bakırköy cezaevi’ndeki koğuşun avlusunda birlikte volta atarken, pardon yürürken, “yalnızca yedi yıl”. bu sözün olası etkisini fazlasıyla seziyor elbette. zaten esasen sözler dünyasının insanı o. adını, “kıyıya vuran dalgalar” adlı ortak kitaptan hatırlayabilirsiniz. necmiye alpay”
yazarın bu ilk romanı postmodern sıfatını akla getirecek tarzda. gerçekliğin içine gerçeküstücülüğü çeşitli muzip, sürpriz yaratan dozlarıyla yerleşiyor. hoş bir biçimde naif. içerisiyle dışarısıyla her tür cezaevini büyük bir rahatlıkla aşan bir düş gücünün söylemiyle. sizi olayların değil, sözün dünyasında tutmaya çalışıyor. daha doğrusu, çalışır görünüyor; perdenin önünde böyle bir görüntü var

kitapla ilgili bağlantılar:

  • "koku’nun nibel genç’le hikâyesi        şeyhmus diken, bianet, 13.01.2018
  • "meyman bir ağıt, derin bir acı        ismet kayhan, özgür politika gazetesi, 11.08.2020 (bağlantı açılmazsa tıklayınız.)
  • "en acı gerçekten en tatlı hayale"        banu yıldıran genç, notos dergi, 2018/1, ocak-şubat
    (Okumak için fotoğrafların üzerine tıklayınız>
  • "önceki"   |   "sonraki"

    bu sayfa en son 26.01.2020'de düzenlenmiştir.